Trzy pytania o moc Dlaczego trenowanie "na mocy" ma być lepsze od treningu na tętnie, czy wg. własnych odczuć? Dodatkowe możliwości to: Zachowanie dokładności poprzez brak wpływu „zmeczenia” mięśnia sercowego na odczyt wysiłku. Utrzymywanie stałego napięcia mięśni w trakcie wysiłku. Mozliwość pracy w strefie VI, której zadaniem jest zwiększyć zdolność mięśni do rozwijania mocy w procesach beztlenowych. Puls bezużyteczny jako wskaźnik intens (...)
Laboratorium wydolnościowe Zapraszamy do naszego nowego laboratorium wydolnościowego Dajemy możliwość wykonania badań, w którym oceniamy stan wytrenowania zawodnika oraz możliwości organizmu do podejmowania wysiłku w danej dyscyplinie sportowej. Podczas badania wyznaczane są poszczególne strefy intensywności, w których zawodnik powinien poruszać się w celu kształtowania poszczególnych obszarów wytrzymałoś (...)
Zima najważniejsza! W sportach endurance kluczowym elementem wskazującym poziom rozwoju zawodnika jest zakres jego strefy IV, czyli tego miejsca w zakresie pracy serca, w którym następuje równowaga pomiędzy ilością kwasu mlekowego produkowanego przez organizm a jego wchłanianiem. Strefa ta potocznie nazywana jest strefą równowagi. Często obserwujemy, zawodników, którzy wypracowali odpowiednią dyspozycję w okresie tzw. trwania sezonu by w czasie miesięcy z (...)
Racjonalny styl żywienia Twoim sukcesem w Sporcie! Dieta to nie katorga. To poukładanie natłoku informacji w jedną logiczną całość i pokazanie prawidłowego doboru produktów. To lepszy styl życia – niekoniecznie trudny do zrealizowania. Nie chodzi o to, żeby zmuszać się do jedzenia rzeczy, których nie lubimy czy o głodowe porcje. Produkty spożywcze, które na co dzień widzimy w sklepach w zupełności wystarczą do tego by prawidłowo skomponować cały posiłek. Nie trze (...)
Trenowanie? Jak unikać straty czasu… W teorii trening endurance to nieustanna praca nad strefą IV, czyli tym miejscem, w którym organizm wytwarza tyle samo kwasu mlekowego ile jest wstanie zużyć. Co to oznacza w praktyce? Pewnie każdy z nas miał okazję znaleźć się w sytuacji gdy np. biegnąc lub jadąc na rowerze, wyciskaliśmy z siebie siódme poty a nasz towarzysz treningu ledwo co się męczył. Skąd ta różnica? Zasada jest dokładnie taka sama jak w silniku spalinowym. Licz (...)